Historia objawień

 

Miejsce objawień Pana Jezusa Miłosiernego


w 1707 roku był to krużganek klasztorny usytuowany na pierwszym piętrze obok kościoła, gdzie znajdował się obraz Misericordia Domini. Współczesne chór zakonny - kaplica dla zakonników


Obraz przedstawia objawienie się Pana Jezusa Miłosiernego. Artysta ukazał scenę, kiedy to Pan Jezus objawił się w takiej samej postaci jak jest namalowany na łaskami słynącym obrazie Misericordia Domini.








Rok 2008


Podczas Mszy św. odprawionej z okazji 300-lecia objawienia Pana Jezusa Miłosiernego w klasztorze Braci Mniejszych Reformatów w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz powiedział: - Cześć oddawana Jezusowi Miłosiernemu w obrazie Misericordia Domini z kościoła Ojców Reformatów rozpoczyna kult Bożego Miłosierdzia w Krakowie, którego kulminacją była konsekracja bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie ostatniego jego pobytu w Polsce.
Objawienie miało związek z panującą w Krakowie w latach 1707-08 zarazą tyfusu, która pochłonęła prawie 20 tys. ofiar. 13 grudnia 1707 r., gdy zatrwożeni zakonnicy odmawiali Litanię do Imienia Jezus - w klasztorze bowiem od października do listopada 1707 r. zmarło 5 kapłanów i 3 braci - o. Jakubowi Mikowskiemu ukazał się Pan Jezus w postaci, jaką utrwalił artysta na obrazie nazwanym Misericordia Domini - Miłosierdzie Boże. Po zakończeniu litanii Zbawiciel powiedział trzykrotnie: „Dosyć, dosyć, dosyć!”. Zaraza zaczęła wtedy ustępować, a zakonnicy odważnie posługiwali chorym, nie zapadając już na śmiertelną chorobę.
Wspominając to historyczne objawienie, kard. Dziwisz podkreślił, że w Polsce Pan Jezus ukazywał się wielu świętym: Szymonowi z Lipnicy, Stanisławowi Kostce, s. Faustynie. - Objawienia te - mówił - mają nam uświadomić, że Chrystus daje się poznać człowiekowi wierzącemu i przychodzi do ludzi, aby ich pocieszyć w chorobach, umocnić w wierze i dodać odwagi do wierności Bożym przykazaniom.
O. Nikodem Gdyk OFM - prowincjał Braci Mniejszych, dziękując Księdzu Kardynałowi za obecność w 300. rocznicę objawień Pana Jezusa Miłosiernego w sanktuarium św. Kazimierza, ofiarował mu gwiazdę betlejemską z przedstawieniem sceny Bożego Narodzenia, wykonaną z masy perłowej przez katolików z Betlejem, nad którymi Bracia Mniejsi z Kustodii Ziemi Świętej sprawują opiekę. Przypomniał także, że mija właśnie 100. rocznica pierwszej pielgrzymki Polaków ze wszystkich zaborów do Ziemi Świętej, zorganizowanej przez budowniczego kaplicy Jezusa Miłosiernego - o. Janickiego, podczas której modlili się na Kalwarii o rychłe zmartwychwstanie Polski, oraz 10. rocznica pierwszej narodowej pielgrzymki do Ziemi Świętej, zorganizowanej przez odrodzony Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie.


za Niedziela Ogólnopolska 2/2008



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz